X
Julkaistu: 17.11.2025

Lujatalo rakentaa pysäköintitalon Hatanpään uuden asuinalueen ytimeen

Lujatalo Oy on valikoitunut Hatanpään asuinkorttelialueen yhteyteen rakennettavan pysäköintitalon rakentajaksi. Hatanpään uusi asuinkorttelialue sijoittuu virkistysalueena tunnetun Hatanpään Arboretumin viereen Pyhäjärven rantamaisemaan.

Alueelle on suunnitteilla monipuolinen asuinympäristö noin 670 asukkaalle. Pysäköintitalon toteuttaminen toimii koko alueen rakentamisen lähtölaukauksena ja tukee uuden asuinalueen kehittymistä. Se tulee valmistuttuaan palvelemaan koko alueen asukkaita ja sijoittuu samalle tontille kahden myöhemmin valmistuvan asuinkerrostalon kanssa.

Hankkeen taustalla on pitkäaikainen kehitystyö yhteistyössä Tampereen kaupungin ja alueen muiden toimijoiden (TA, Lapti, POAS, Lakea, VTS, Arkta, MVH) kanssa. Pysäköintitalossa on 224 autopaikkaa, ja sen hallinnoinnista vastaa Kiinteistö Oy Hatanpään Pysäköinti.

– Hankkeen kehitystyö on perustunut avoimeen ja luottamukselliseen yhteistyöhön alueen muiden toimijoiden ja kaupungin kanssa. Pysäköintitalon rakentaminen on merkittävä askel Hatanpään Arboretumin alueen kehittämisessä, mahdollistaen alueen asuinkerrostalohankkeiden rakentumisen, kertoo kiinteistökehitysjohtaja Markus Peltonen Lujatalolta.

Rakennustyöt käynnistyvät heti ja pysäköintitalo valmistuu loppuvuodesta 2026.

Yhteystiedot:
Lujatalo Oy, kiinteistökehitysjohtaja Markus Peltonen, markus.peltonen@luja.fi, p. 044 585 2526

Kuva: Havainnekuva Hatanpään pysäköintitalosta

Julkaistu: 02.12.2025

Lujabetoni toimittaa elementit kahteen kouluhankkeeseen

Lujabetoni toimittaa elementit Minna Canthin kouluun Kuopioon ja Karhulan koulukeskukseen Kotkaan. Toimituksiin kuuluvat kaikki hankkeiden betonielementit runko- ja seinäelementeistä ontelolaattoihin.Lujabetonin mittava kokemus julkisen rakentamisen hankkeista takaa kyvyn toimia aktiivisena ja asiantuntevana osapuolena koko urakan ajan.

Lue lisää
Lisää uutisia